215 років з дня народження Миколи Андрійовича Маркевича
Марке́вич Мико́ла Андрі́йович (26 січня [7 лютого] 1804, с. Дунаєць — 9 [21] червня 1860) — український історик, етнограф, фольклорист, поет і композитор. Став першим українським енциклопедистом. Російськими націоналістами офіційно був названий як «український буржуазний націоналіст», підпадав під заборону радянської цензури.
Займався дослідницькою роботою, збирав історичні документи Козацької Доби з метою створення вперше українського енциклопедичного словника, в якому вважав мав би будь-який українець та кожна українка знайти історичні, географічні, статистичні дані про Україну, біографії видатних осіб українського народу. Протягом 10 років створив понад 100 тисяч статей для енциклопедичного словника, систематизувавши це в алфавітному порядку в 30-ти величезних зошитах. Обсяг його роботи, підготовлений до публікації, становив 11 томів по 600 сторінок кожний.
Він був знайомий із Тарасом Шевченком. І 1847 поклав на музику вірш Шевченка «Нащо мені чорні брови». Шевченко присвятив Миколі Маркевичу вірш «Бандуристе, друже сизий». У цій богемі Тарас Григорович звертався до Миколи Андрійовича за кваліфікованими порадами досвідченого історика під час створення поеми «Гайдамаки» та під час творчої праці над офортами на історичну тематику.